کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

طرح توجیهی تولید الیاف مصنوعی صنایع پتروشیمی ایران

صنایع
نامشخص
26
word
204 KB
3037
قیمت: ۲,۶۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه طرح توجیهی تولید الیاف مصنوعی صنایع پتروشیمی ایران

  مقدمه

  همانطوریکه استحضار دارید الیاف مصنوعی یکی از کالاهای ضروری در جامعه می باشد و در دنیا به عنوان یکی از کالاهای استراتژیک محسوب می شود. با توجه به این دیدگاه دولت و بخش خصوصی صنایع در فکر احداث واحدهای تولید الیاف مصنوعی می باشند و طرح فوق جزء یکی از طرحهای اولویت دار وزارت صنایع و معادن جهت مصرفی به بانکهای عامل می باشد. قبل از هر چیز لازم است تا روند رو به رشد صنایع پتروشیمی ایران را از زبان آقای مهندس نعمت زاده مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایران در همایش اخیر رسانه و اقتصاد به شرح زیر بازگو نماییم.

  1- تولید محصولات پتروشیمی در سال 82

  9 میلیون تن

  - تولید محصولات پتروشیمی در سال 83

  14 میلون تن

  - تولید محصولات پتروشیمی در سال 85

  25 میلیون تن

  2- سهم صادرات محصولات پتروشیمی ایران در خاورمیانه در سال 80

  9%

  - سهم صادرات محصولات پتروشیمی ایران در خاورمیانه در سال 83

  13%

  - سهم صادرات محصولات پتروشیمی ایران در خاورمیانه در سال 85

  30%

  3- سهم صادرات محصولات پتروشیمی ایران در صادرات جهانی در سال 81

  7%

  - سهم صادرات محصولات پتروشیمی ایران در صادرات جهانی در سال 85

  3%

  4- سهم صادرات محصولات پتروشیمی در اقتصاد ملی در سال 68

  3%

  -سهم صادرات محصولات پتروشیمی در اقتصاد ملی در سال 85

  30%

  5- ارزش افزوده محصولات پتروشیمی ایران بین 80-40% و متوسط بین
  65-58% بوده است.

  6- تولید محصولات پتروشیمی جهت مصارف نساجی در سال 85 به شرح زیر می باشد

  - پلی استر 3000 تن در روز (یزد و بوشهر)

  - پلی پروپیلن 000/600 تن در سال (اراتک – بندر امام – تبریز – کرمانشاه و غیره)

  - پلی آمید 000/120 تن در سال (اراک – تبریز – کرمانشاه – و غیره)

   

  با توجه به حجم سرمایه گذاریهایی که در بخش پتروشیمی کشور شده، سرمایه گذاری در بخش صنایع پائین دستی نیز جزو ضروریات لاینفک این بخش بوده و و ارزش افزوده محصول را تا حدودی افزایش داده و در ضمن به مشکل استنسال نیز کمک های زیادی خواهد کرد. سهامداران این شرکت نیز در راستای چنین توجیهاتی اقدام به تأسیس واحد تولید الیاف مصنوعی نموده اند که جز صنایع پایین دسای پتروشیمی بوده و با توجه به اینکه این نوع محصول تا به حال در ایران تولید ندشه و تولید آن بخصوص در صنایع بهداشتی کشور از رشد قابل قبولی برخوردار خواهد بود لذا بر آن شدین تا با استفاده از تکنولوژی جدید (Bicom Ponent-Fiber – الیاف دو جزئی) و به دلیل کارآیی اقتصالدی آن همراه با کاهش هزینه ها و ارائه کیفیت بالاتر در محصولات تولید و نهایی و هم چنین تولید محصولات جدید که بسیار نیز مورد توجه قرار گرفته است گامی بلند در جهت رشد و شکوفایی صنایع بهداشتی و پزشکی این مرز و بوم برداشته باشیم استفاده از الیاف دو جزئی در تولید ملحفه های بیمارستانی و پارچه های یکبار مصرف جهت پوشک و نوار و صنایع اتومبیل و سایر صنایع دارای مزیتهایی می باشد که بطور مثال با بحث تولید لایه روی پوشک بچه و نوار بهداشتی تا چند سال قبل از الیاف صددرصد پلی پروپیلن در جهان استفاده می شد ولی در حال حاضر الیاف دو جزئی جایگزین آن گشته زیرا با توجه به اینکه الیاف دو جزئی پلی استر و پلی اتیلن PET/PE (مغزلیف پلی استر بوده و قشر خارجی لیف پلی اتیلن می باشد) دارای مزیت هایی که در زیر تشریح شده نسبت به لیف صددرصد پلی پروپیلن دارد.

  1-

  2-

  3-

  در ضمن با توجه به اینکه بیشترین کاربرد الیاف دو جزئی در صنایع منسوجات نبافته بوده و رشد این محصولات در ایران از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است و در مقایسه با سایر کشوراز رشد کمتری برخوردار می باشد بطور مثال ترکیه حجم تولید منسوجات نبافته آن در سال حدود 000/120 تن می باشد و الا در ایران این رقم حدود 000/30 تن می باشد و دیگر اینکه محصولات این خط تولید از بازار صادراتی مناسب برخوردار ب.ده و قیمت هر کیلو از این کالا در جهان حدود Euro45/1=35/1 می باشد. خط تولید فوق قادر است علاوه بر الیاف دوجزئی PET/PE (پلی استر و پلی اتیلن) الیاف دو جزئی PP/PE (پلی پروپیلن و پلی اتیلن) الیاف صددرصد استاندارد پلی استر – الیاف صددرصد پلی پروپیلن در سه نوع – (Lowtenacity – medium tenacity و High tenacity) را تولید نمایند که این الیاف در صنایع اتومبیل سازی – صنایع کفش و جیر مصنوعی – صنایع ایزوگان (roofliy) صنایع ساختمانی و صنایع راه سازی و تونل سازی و کشاورزی دارای کاربردهای زیادی می باشد. که شرح آنها بعداً بطور کامل همراه با کاتالوگ ارائه می گردد.

   

  1-

  1-1

  این خط اصولاً بیشترین بازدهی را جهت تولید الیاف دو جزئی پلی استر و پلی آمید PET/PE دانسته که حجم عمده مصارف اینگونه محصول در صنایع منسوجات نبافته می باشد.

  2-1 مواد اولیه اینگونه محصولات عبارتند از چیپس پلی استر – گرانول پلی پروپیلن P.P و پلی اتیلن PE که مشخصات آن در بخش پروفرما آمده است.

  3-1 ماشین آلات خط تولید این محصولات تماماً خارجی بوده و کشور سازنده آن آلمان می باشد نصب آن نیز توسط متخصصین ایرانی صورت می گیرد. ضمناً بموجب پرمفرمهای ضمیمه شرکت یاد شده ارزش ماشین آلات و تجهیزات خارجی بالغ بر 000/105/9 یورو می باشد.

  2-

  استان: زنجان

  شهرستان: ابهر

  بخش: نورین

  روستای: نورین

  با توجه به اینکه منطقه صنعتی نورین ابهر در استان زنجان را حدود بیش از 120 کارخانه بزرگ نساجی در بر گرفته و منطقه فوق به صورت بالقوه از توانمندیهای بالایی برخوردار شده است. منطقه صنعتی نورین تقریباً در کیلومتر بین 9 تا 18 جاده ترانزیت ابهر – تاکستان واقع شده و این منطقه در مجاورت اتوبان زنجان قزوین و جاده راه آهن واقع شده و در فاصله 220 کیلومتری استان تهران و 80 کیلومتری استان قزوین و 90 کیلومتری استان زنجان قرار گرفته است. این منطقه دارای آبهای زیرزمینی زیاید بوده که حدود 30% از آبهای زیرزمینی منطقه در این بخش واقع شده است. آب و هوای نسبتاً معتدل دانسته و درجه رطوبت هوا تقریباً بین %55-35 در فصلهیا متفاوت سال در حال نوسان است و دارای استعدادهای بسیار مناسب جهت تولید محصولات نساجی می باشد که تولید اینگونه محصولات وابستگی شدیدی به شرایط آب و هوائی منطقه دارد. این منطقه از نظر امکانات نیروی انسانی و امکانات صنعتی در حد قابل قبولی بودته و با توجه به اینکه در تقریباً منطقه مرکزی و نزدیک پایتخت می باشد و درصد هزینه توزیع کالا در رستم پائینی برخوردار خواهد بود.

 • فهرست و منابع طرح توجیهی تولید الیاف مصنوعی صنایع پتروشیمی ایران

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

طرح توجیهی طرح توجیهی تولید الیاف مصنوعی صنایع پتروشیمی ایران , طرح کارآفرینی طرح توجیهی تولید الیاف مصنوعی صنایع پتروشیمی ایران , طرح توجیهی طرح توجیهی تولید الیاف مصنوعی صنایع پتروشیمی ایران , پروژه کارآفرینی طرح توجیهی تولید الیاف مصنوعی صنایع پتروشیمی ایران , نمونه طرح کسب و کار طرح توجیهی تولید الیاف مصنوعی صنایع پتروشیمی ایران , Business plan با موضوع طرح توجیهی تولید الیاف مصنوعی صنایع پتروشیمی ایران

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول